Przedmiotem ekspertyzy była konstrukcja nośna żelbetowej niecki otwartego basenu kąpielowego w trakcie realizacji, zlokalizowanego na południu Polski. Basen został zaprojektowany w technologii „białej wanny”, jako adaptacja dwóch istniejących niecek basenowych, wraz z pogłębieniem części basenu pływackiego przy wieży do skoków. Projekt adaptacji w dużej części zakładał pozostawienie starych ścian basenu, do których dobudowano scalone z nimi betonem uzupełniającym ściany nowych niecek żelbetowych. Nowy basen został wykonany w formie dwóch niezależnych niecek żelbetowych rozdzielonych w kierunku długości pomieszczeniami technicznymi.
W związku ujawnionymi w trakcie realizacji prac budowlanych nieprawidłowościami zlecona została ekspertyza, której celem były wyjaśnienie przyczyn spękań i zarysowań betonu niecki.
W ramach ekspertyzy przeprowadzono badania techniczne wytrzymałości betonu na wyciętych z konstrukcji rdzeniach (uzupełnione o badania sklerometryczne), a także magnetyczną identyfikację układu zbrojenia. Wyniki badań materiałowych wprowadzono do przestrzennego modelu powłokowego basenu, przeprowadzając obliczenia statyczno-wytrzymałościowe. W konkluzjach ekspertyzy wskazano przede wszystkim na niedocenienie na etapie projektowania wpływu naprężeń skurczowych betonu. W zaleceniach naprawczych wskazano metodę iniekcji ciśnieniowej do zamknięcia rys i spękań oraz wykonanie hydroizolacji niecki w formie natrysku z polimocznika.